ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI İNTERNET BAĞIMLILIĞI

Bugünlerde birçok anne-babanın şikâyetçi olduğu tek konu internet ve oyun bağımlılığı. Peki, çocuğunuz gerçekten internet ya da oyun bağımlısı mı? Bunu anlamak çok kolay 5 adımdan birkaç tanesini çocuğunuzda görüyorsanız bu çocuğunuzun bağımlı olduğunu gösterebilir.

  1. Çocuğunuz internette vakit geçirdiğinde ya da oyun oynadığında gerçekten mutlu, oynamadığında depresif, mutsuz ve gergin mi?
  2. Oyun oynarken ya da internette gezinirken diğer yapacağı şeyleri örneğin; okula gitmek ya da aile ile akşam yemeği gibi aktiviteler yerine oyun oynuyor ve bunu sürekli erteliyorsa.
  3. Arkadaşlarıyla zaman geçirmek yerine bilgisayarla vakit geçiriyorsa ve ani kilo artışı ya da kaybı varsa
  4. Arkadaşları ya da ailesi tarafından internet ya da bilgisayar oyunlarıyla ilgili sorulan sorulara gülerek ya da yalan söyleyerek örneğin: “ben oynamıyorum “ gibi cevaplar veriyorsa
  5. Gece yarısı uyumakta zorlanıyor ve uyanıp internete giriyor ya da oyun oynamaya başlıyorsa.

Bu 5 adımdan birkaç tanesi evinizde yaşanıyorsa bu büyük bir problem olabilir. Bu problem ciddi fiziksel duygusal ve sosyal sonuçlar doğurabilir.

PEKİ, NE YAPMALIYIZ?

Bu soru biraz zor bir soru. Öncelikle çocuğumuzu çok iyi tanıyor ve gözlemliyor olmalıyız. Çünkü bu problem “bilgisayarı kullanmayalım” dendiğinde bırakılacak bir problem değil. Bu durumda en başta söyleyebileceğim tek şey “yasak” kelimesini aileden çıkartmamız gerektiği. Çocuk bu kelimeyi duydukça daha da çok bilgisayara bağlanacaktır. Bu durum çocuğunuza 5 yaşındayken yemek yemeye zorladığınız fakat onun ısrarla yememesi durumundan farklı değildir. Siz ne kadar yemesi konusunda ısrar ederseniz çocuğunuz yememeye devam edecektir. Bilgisayar konusu da aynı böyle bir tecrübedir. Siz ne kadar “kullanma, kapat, yasak” derseniz o daha da çok üstüne düşecektir. Gelelim çözüm yollarına çocuğunuz bilgisayara bağlı bir çocuksa muhtemelen arkadaş çevresi de bu yönde olacaktır. Fakat buradaki en önemli unsur çocuğunuzun okula gidiyor olmasıdır.