ÇOCUĞUNUZ ALTINI MI ISLATIYOR? NE YAPMALIYIZ?

Çocuğunuz 5 yaşına geldi ve altını ıslatması canınızı sıkıyor mu? Üstelik bu sorunu aile içinde konuşamamak aile bireylerinin canını sıkmaya başladı. Bugüne kadar ertelediğiniz bu sorunu ailenizi daha fazla germesine izin vermeyin ve endişelenmeyin, çünkü gerekli egzersizlerle ve gerekirse ilaç tedavisiyle başarıya ulaşmak mümkün!

5 yaşına kadar normal görülen bu durum, 5 yaşına gelmiş bir çocukta ayda iki kereden fazla görüldüğünde normal olarak görülmez. Bu durum çocuğun istemsiz bir şekilde gün içinde farkında olmadan yatağını, evde ya da kreşte istemsiz altını ıslatmasıyla başlar, bizleri rahatsız eden bu problem “enürezis noktürna” olarak tanımlanır Öncelikle unutmayalım ki yatak ıslatma problemi çocuğun bilinçli yaptığı bir durum değildir.  Genel inanışın aksine gece alt ıslatma problemi sonucunda çocuğun çevreyle olan ilişkisi, Ebeveynlerin tutumlarından dolayı olumsuz etkilenmektedir. Böylece çocuk başka bir evde konaklayamaz ya da tatillerde rahat edemez. İşte tüm bu sebeplerden; ebeveynlerin, kardeşlerin, sosyal çevrenin tutumları da çok önemlidir. Hiçbir zaman çocuğunuzu utandırmayınız. Çocuğunuzu cezalandırmanız ya da ona kızmanız problemi çözmez. Tam tersi cezalandırma onun öz güvenini ve direncini kırar bu ilerde çocukta psikolojik problemler yaratabilir. Genellikle sorun psikolojik sebeplerdendir. Fakat fizyolojikte olabilir. Ancak bunun gibi fizyolojik rahatsızlıklarda ilaç tedavisine başvurulmalıdır. Enürezis şikayeti olan çocuklarda özellikle üriner enfeksiyon, diyabet ve epilepsi gibi olası fiziksel hastalıklar yoksa tedavide çeşitli teknik ve egzersizlerin kullanılmasıyla birlikte bir ay kadar kısa bir sürede tedavi yöntemi başarılı bir şekilde sonlandırılır.

Şunu unutmayalım ki ; her 100 çocuktan 14 ya da 15’i altını ıslatıyor ve altını ıslatma bilinen en eski sağlık problemlerinden..